Home

TTR News Center

Flatonia Livestock Show Results

No Comments Local News Sports News

IMG_0806

RABBITS 🐇-

Grand Champion –
Addison Wagner
Reserve Champion –
Isabel Pavlica
Senior Showmanship –
Brandon Ramirez
Junior Showmanship –
Paden Mulholland

1st – Addison Wagner
2nd – Isabel Pavlica
3rd – Kaelan Freytag
4th – Paden Mulholland
5th – Sean McKim
6th – Caitlin Betak
7th – AnaLyn Kozelsky
8th – Brandon Ramirez
9th – Aiden Mulholland
10th – Parker Guzman
11th – Laurel Betak
12th – Parker Guzman
13th – Orion Ramirez *Red Ribbon

BROILERS 🐔-

Grand Champion –
Kayla Duelen
Reserve Champion –
Keston Freytag
Senior Showmanship –
Shane Templeton
Rookie Showmanship –
Thayne Tipton

1st – Kayla Deulen
2nd – Keston Freytag
3rd – Tanner Tipton
4th – Katie Templeton
5th – Shane Templeton
6th – Cash Mares
7th – Dylan Deulen
8th – Thane Tipton
9th – Riley Brown *Red Ribbon
SWINE 🐷-

Grand Champion –
Chandler Moeller

Reserve Champion –
Peyton Guzman

Senior Showmanship –
Seth Janak

Rookie Showmanship –
Beck Zimmerman

Light Weight –

1st – Karli Siptak
2nd – Katherine Bruns
3rd – Seth Janak
4th – Laurel Betak

Medium Weight –

1st – Payton Guzman
2nd – Karli Siptak
3rd – Beck Zimmerman
4th – Emma Klozik
5th – Kaddin Mikulik

Light Heavy –

1st – Chandler Moeller
2nd – Emma Klozik
3rd – Keston Freytag
4th – Caitlin Betak
5th – Beck Zimmerman

Heavy –

1st – Katherine Bruns
2nd – Payton Guzman
3rd – Marianna Lopez
4th – Aiden Mulholland
5th – Karely Freytag
LAMBS 🐑-

Grand Champion –
Aidan Miksch

Reserve Champion –
Emilly Miksch

Senior Showmanship –
Ellie Fike

Rookie Showmanship –
Aiden Miksch

Light Weight –

1st – Tate Sullivan
2nd – Levi Kaufhold

Medium Weight –

1st – Braidy Fike
2nd – Ellie Fike
3rd – Tate Sullivan

Light Heavy –

1st – Aidan Miksch
2nd – Emily Miksch
3rd – Colten Flood

Heavy –

1st – Colten Flood
2nd – Thayne Tipton
STEERS 🐮-

Grand Champion –
Karmyn Michalec

Reserve Champion –
Riley Beck

Senior Showmanship –
Karmyn Michalec

Rookie Showmanship –
Alex Quintanilla
Light Weight –

1st – Samuel Velasquez
2nd – Alex Quintanilla

Medium Weight –

1st – Riley Beck
2nd – Karmyn Michalec

Heavy Weight –

1st – Karmyn Michalec
2nd – Caleb Brunner

4-H Baking Results 🎂

Grand Champion Cake
Paden Mulholland – Cinnamon Roll Cake

Reserve Champion Cake
Isabel Pavlica – Italian Créme Cake

Blue Ribbon Cake
Marianna Lopez – Hummingbird Cake

Presentation of Awards and Premium Sale will take place at the Carl Smith Pavilion on the Flatonia ISD Campus, Saturday, January 14th, at 6:00 p.m.

Comments are closed.

%d bloggers like this: