Home

TTR News Center

TTR Prep Volleyball Playoff Coverage

No Comments

Join us for prep volleyball playoff coverage!

TTR 94.3 –
UIL 2A BI-DISTRICT VOLLEYBALL
Shiner HS Lady Comanches vs. Somerville
Tuesday, November 1st – 7:00 p.m. at La Grange

TTR 99.9 –
TAPPS 3A VOLLEYBALL REGIONAL
Hallettsville Sacred Heart HS Indianettes vs. Round Rock Christian
Tuesday, November 1st – 6:30 p.m. at San Marcos Academy

Visit the TTR High School Volleyball Playoff Broadcast Schedule page, to see what games you’ll hear on Texas Thunder Radio.

TXHSFB ON TTR!

No Comments

Friday, October 28th –

Shiner at Ganado: Listen to the  game on TTR 94.3 FM or /ttrsports/ at 7:20 p.m. and of course, follow @txthunderradio on Twitter for updates from this, and other games of interest in the region, including:

Caldwell at Gonzales;

Cuero at Ingleside;

Rice Consolidated at Edna;

Industrial at Yoakum;

Tidehaven at Schulenburg;

Falls City at Flatonia;

Poth at Nixon-Smiley;

Weimar at Refugio;

Yorktown at Kenedy;

Victoria West at Lamar Cons;

Calhoun at Victoria East;

Luling at Tom Moore.

SATURDAY:

Boerne Geneva at Hallettsville Sacred Heart, 4:30pm.

TTR Programming Update

No Comments

TTR Programming Note: Due to unforeseen circumstances, Texas Thunder Radio 94.3 will not carry the Shiner Saint Paul vs San Antonio Saint Gerard Football Game on the radio or online, on Friday Night, October 14th.

This DOES NOT affect our coverage of Hallettsville Sacred Heart vs Schertz John Paul which will air on Texas Thunder Radio 99.9 FM.

We will post score updates from the games mentioned above, as well as games of interest in the region on twitter, @txthunderradio.

Thank you,
Texas Thunder Radio Staff

TxHSFB on TTR:

TTR 94.3 Programming Note: Due to unforeseen circumstances, Texas Thunder Radio 94.3 will not carry the Shiner Saint Paul vs San Antonio Saint Gerard Football Game on the radio or online, on Friday Night, October 14th.

TTR 99.9 – Hallettsville Sacred Heart HS Indians vs. Schertz John Paul II, 7:30 p.m. Friday, October 11th.

You can also hear the games mentioned above at on the air, online attexasthunderradio.com or with the TuneIn Radio app!

Follow @txthunderradio on twitter for score updates from these a
and other area games of interest from around the region!

This week, we’ll be posting score updates from:
Victoria West vs Victoria East;
Columbus vs Gonzales;
Aransas Pass vs Cuero;
Van Vleck vs Edna;
Industrial vs Hallettsville;
Palacios vs Yoakum;
Danbury vs Schulenburg;
Yorktown vs Refugio;
Weimar vs Shiner;
Kenedy vs Ganado;
Runge vs Flatonia;
Luling vs San Antonio Cole;
Natalia vs Nixon-Smiley.

High School Playoff Pairings

No Comments

GIRLS

UIL Class 2A State Tournament Semifinal
Weimar vs. La Rue La Poynor, 10 a.m. Friday, San Antonio Alamodome

 

TAPPS Class 2A State Tournament Semifinal – TTR 94.3 & 99.9
Hallettsville Sacred Heart vs. Tomball Rosehill Christian, 3 p.m. Friday, Fort Worth Nolan Catholic

BOYS

 

Class 2A Regional Quarterfinals
Schulenburg vs. Junction, 7:30 p.m. Tuesday, Wimberley

 

Class 1A Regional Quarterfinals
Waelder vs. Leggett, 6 p.m. Tuesday, Bryan Rudder

Prep Basketball Playoff Pairings

No Comments

GIRLS

 

Region IV-3A Tournament

Hallettsville vs. Aransas Pass, 6 p.m. Friday, Seguin High School

 

 

TAPPS Class 2A Regional

Shiner St. Paul vs. Tomball Rosehill Christian, 5:30 p.m. Friday, at Caldwell High School

Hallettsville Sacred Heart vs. San Antonio Christian, 7 p.m. Friday, at New Braunfels Christian [TTR 99.9]

BOYS

 

 

Class 2A Area

Schulenburg vs. Snook, 7 p.m. Friday, at Bellville

Shiner vs. Mumford, 6 p.m. Friday, at Giddings [TTR 94.3]

Flatonia vs. Thorndale, 7:30 p.m. Friday, at Brenham Blinn College

 

Class 1A Area

 

Waelder vs. Nueces Canyon, 5:30 p.m. Friday, at Boerne

TAPPS

Class 2A Regional

Shiner St. Paul vs. Huntsville Alpha Omega, 7 p.m. Friday, at Caldwell

 

 

%d bloggers like this: