Home

TTR News Center

2017 Yoakum FFA 4-H Stock Show Results

No Comments Country Music News Local News Sports News

(Pictured: Eric Taylor, Calhoun County 4H Agent, judging the 2017 Yoakum Livestock Show, meat goat division. Photo courtesy of Dewitt County Agent, Anthony Netardus.)

Yoakum FFA 4-H Stock Show Results:

Market Steers 🐮 –

Grand Champion –
Kaci Herman

Reserve Champion –
Kailee Knezek

Showmanship –
Kaci Herman

3rd – Nicholas Gomez

Rabbits 🐰-

Grand Champion –
Lisa Sidenberger

Reserve Champion –
Rachel Powell

3rd – Gage Dicke
4th – Brenna Blakeny
5th – Emilie Brandes
6th – Trey Fishbeck
7th – Brennon Green
8th – Ashley Dicke
9th – Heather Green
10th – Julia Fojt
11th – Cody Thamm
12th – Macie Blakeney
13th – Brittney Farek
14th – Olivia Fojt
15th – Brooke Prasek
16th – Sidney Days

Market Swine 🐷 –

Grand Champion –
Keri Prasek

Reserve Champion –
Kaeden Grahmann

Senior Showmanship –
Morgan Vinklarek

Junior Showmanship –
Kylah Fishbeck

Class 1 –

1st – Ella Bastian
2nd – Kyla Fishbeck
3rd – Kaci Idlett
4th – Karli Idlett
5th – Benjamin Schultz

Class 2 –

1st – Keri Prasek
2nd – Kylie Grahmann
3rd – Carson Fishbeck
4th – Sheela Webb
5th – Brandon Hairell

Class 3 –

1st – Kaedon Grahmann
2nd – Jayla Morris
3rd – Morgan Vinklarek
4th – Hannah Schultz
5th – Bridget Frazer

Breeding Gilts –
(July Born Pigs)

Grand Champion –
Jayla Morris

Reserve Champion –
Cayson Fishbeck

3rd Place Overall –
Brandon Hairell

August Born Pigs –

1st – Morgan Vinklarek

Broilers 🐔 –

Grand Champion –
Lauren Caka

Reserve Champion –
Brenna Bland

Showmanship –
Lauren Caka

3rd Place –
Gabriel Rodriguez

Market Goats 🐐 –

Grand Champion –
Jayla Morris

Reserve Champion –
Dustin Bennett

Senior Showmanship –
Cayson Taylor

Junior Showmanship –
Abigail Broughton

Class 1 –

1st – Seth Hanzelka
2nd – Wyatt Hanzelka
3rd – Cheyenne Hardin
4th – Bradley Shimek
5th – Dylan Shimek

Class 2 –

1st – Dustin Bennett
2nd – Kylie Quinney
3rd – Braden Hanzelka
4th – Clayton Shimek
5th – Jovanie Cruces

Class 3 –

1st – Jayla Morris
2nd – Cayson Taylor
3rd – Cody Bennett
4th – Abigail Broughton
5th – Ayden Shimek

Breeding Goats 🐐-

Grand Champion –
Jayla Morris

Reserve Champion –
Neally Basquez

Ag Mechanics –

Grand Champion –
Dustin Bennett (Square Firepit)

Reserve Champion –
Sheela Webb (Horseshoe Firepit)

3rd – Coy Hardin (Horseshoe Cross)

4th – Weston Bergey (Trailer)
Please come out and support the Yoakum FFA and 4-H. Concession Stand operated by Bear Creek 4-H Club, will be open today and this evening. The awards ceremony will be held at 6:00pm, followed by the Premium Sale this evening at 7:00PM at the Yoakum Rodeo Arena.

Comments are closed.

%d bloggers like this: