Home

TTR News Center

2017 Hallettsville Junior Livestock Show Results

No Comments Country Music News Local News Sports News

Broilers 🐔-

Grand Champion –
Aaron Klesel

Reserve Champion –
Alexandra Tullos

3rd – Carter Blaha
4th – Alexandra Tullos
5th – Connor Blaha
6th – Aaron Klesel
7th – Coy Klimitchek
8th – Kaylee Světlík
9th – Justin Klesel
10th – Justin Klesel
11th – Carl Wyatt
12th – Kaylee Světlík
13th – Sarah Pearson
14th – Garrett Ridgeway
15th – Ronald Ridgeway

Market Lambs 🐑-

Grand Champion –
Wyatt Leopold

Reserve Champion –
Emily Migl

Class 1 –

1st – Brandt Trilicek
2nd – Kelsey Bohuslav
3rd – Hannah Middleton
4th – Mary Curlee
5th – Callie Janak

Class 2 –

1st – Emily Migl
2nd – Cassidy Janak
3rd – Lane Leopold
4th – Rhett Trlicek

Class 3 –

1st – Lauren Migl
2nd – Cole Bohuslav
3rd – Dylan Fishbeck
4th – Kylee Tullos
5th – Satori Davis

Class 4 –

1st – Wyatt Leopold
2nd – Rylee Trlicek
3rd – Cole Bohuslav

Market Goats 🐐-

Grand Champion –
Kelsey Bohuslav

Reserve Champion –
Liberty Ward

Champion Showmanship –
Kelsey Bohuslav

Reserve Showmanship –
Savannah Mullen

Class 1 –

1st – Samuel Hermes
2nd – Derek Rees
3rd – Kaitlyn Ward
4th – Lilly Machicek
5th – Dustin Rees

Class 2 –

1st – Julie Michalcik
2nd – Lilly Machicek
3rd – Lanie Haas
4th – Kenzie Fowlkes
5th – Rebekah Hlavac
6th – Jordan Hardy

Class 3 –

1st – Liberty Ward
2nd – Sarabeth Green
3rd – Dara DeBord
4th – Dawson DeBord

Class 4 –

1st – Kelsey Bohuslav
2nd – Savannah Mullen
3rd – Karis Dvorak
4th – Jake Mullen

Breeding Heifers 🐮-

Grand Champion –
Brendon Henke

Reserve Champion –
Nathan Henke

Class 1 –

1st – Nathan Henke
2nd – Samantha Henke

Class 2 –

1st – Brendon Henke
2nd – Zachary Henke

Breeding Gilt 🐷 –

Grand Champion –
Taylor Mitchon

Reserve Champion –
Hayleigh Orsak

Class 1 –

1st – Rylan Schindler
2nd – Kaylie Olivarez
3rd – Kyleigh Orsak
4th – Rynna Orsak
Class 2 –

1st – Haylee Orsak
2nd – Shelby Berckenhoff
3rd – Mclane Kolacny
4th – Dylan Orsak
5th – Shelby Berckenhoff
Class 3 –

1st – Taylor Mitchon
2nd – Shelby Berckenhoff
3rd – Hunter Mitchon
4th – Kaylie Olivarez
5th – Kaylie Olivarez
Market Swine 🐷-

Grand Champion –
Nolan Orsak

Reserve Champion –
Cullen Mikes

Grand Showmanship –
Kaylie Olivarez

Reserve Showmanship –
Shelby Berkenhoff

3rd Place Showmanship –
Rylan Schindler

Class 1 –

1st – Bret Etzler
2nd – Holden Jacobs
3rd – Jensen Schindler
4th – Faith Monk
5th – Elise Lackey
6th – Miranda Shimek
7th – Kelly Janak
8th – Bailee Wagner
9th – Tradyn Williams
10th – Kyleigh Orsak
11th – Kacie Bush
12th – Kannen Smith

Class 2 –

1st – Taylor Mitchon
2nd – Brooke Shimek
3rd – Blake Sitka
4th – Clay Rother
5th – Allison Etzler
6th – Austin Cook
7th – Holden Jacobs
8th – Jaden Leopold
9th – Hannah Bludau
10th – Tanner Wagner
11th – Faith Monk

Class 3 –

1st – Nolan Orsak
2nd – Kingsley Kahanek
3rd – Savana Koerth
4th – Blake Rother
5th – Shelby Berckenhoff
6th – Sydney Janda
7th – Alyson Pérez
8th – Emily Barrera
9th – Kelly Janak
10th – Kyleigh Orsak
11th – Konnor Kopecky
12th – Emily Barrera

Class 4 –

1st – Nolan Orsak
2nd – Bret Etzler
3rd – Blake Sitka
4th – Corrina Lackey
5th – Rylan Schindler
6th – Hunter Mitchon
7th – Rylyn Orsak
8th – Ryman Orsak
9th – Tanner Wagner
10th – Arianna Resendiz
11th – Bailee Wagner
12th – Johanna Smith

Class 5 –

1st – Kaylie Olivarez
2nd – Sarah Bludau
3rd – Tradyn Williams
4th – Jensen Schindler
5th – Chase Janak
6th – Corrina Lackey
7th – Rylan Marak
8th – Blake Rother
9th – Savana Koerth
10th – Mclane Kolacny

Class 6 –

1st – Jaden Leopold
2nd – Adyson Pérez
3rd – Taylor Mitchon
4th – Cullen Mikes
5th – Riggin Baker
6th – Shelby Berckenhoff
7th – Lilly Barrera
8th – Wade Shimek
9th – Courtney Woytek
10th – Saira Barrera

Class 7 –

1st – Kaylie Olivarez
2nd – Abby Hermes
3rd – Rylan Schindler
4th – Mclane Kolacny
5th – Savannah Baker
6th – Ava Grace Lackey
7th – Hayden Grahmann
8th – Kingsley Kahanek
9th – Kolton Kopecky
10th – Hayleigh Orsak

Class 8 –

1st – Cullen Mikes
2nd – Rylan Marak
3rd – Chase Janak
4th – Randall Woytek
5th – Hunter Mitchon
6th – Allison Etzler
7th – Clay Rother
8th – Randall Woytek
9th – Luke Bludau
10th – Wade Shimek

Market Steers 🐮-

Grand Champion –
Cole Mullen

Reserve Champion –
Lane Leopold

Champion Showmanship-
Hailey Steffek

Reserve Showmanship –
Adam Steffek

3rd –
Nolan Steffek
Class 1 –

1st – Shayne Woytek
2nd – Nolan Steffek
3rd – Adam Steffek
4th – Wyatt Leopold
5th – Kyle Světlík

Class 2 –

1st – Cole Mullins
2nd – Hailey Steffek
3rd – Cole Grahmann
4th – Brandy Moses
5th – Kraegan Matula

Class 3 –

1st – Lane Leopold
2nd – Madison Hajek
3rd – Wesley Tullos

2017 Hallettsville Junior Livestock Show Market Sale will be held on Monday, January 23rd at 7:00PM at the Lavaca Expo Center.

Commercial Heifer judging will take place Monday, January 23rd at 7am at the Lavaca Expo Center. Commercial Heifer Sale will be held on Tuesday, January 24th approximately 11:00am at the Hallettsville Livestock Commission Company.

Comments are closed.

%d bloggers like this: